تغییر مکان دفع زباله بندرکیاشهر ضروری است

پارک ملی حفاظت شده بوجاق بندر کیاشهر بزرگترین پارک ملی ثبت شده خاورمیانه و  کنوانسیون رامسر ، ساحل بکر و زیبا ، دهانه رودخانه سفید رود و مجموعه نهالستان و مناطق جنگلی دست کاشت درختان سوزنی برگ بندرکیاشهر همگی در معرض خطر آلودگی انواع زباله شهری قرار دارند.
مهندس میثم سلسله عضو شورای شهر بندر کیاشهر با اعلام این خبر گفت: متاسفانه در پی تصمیمات غلط و غیر کارشناسانه و نابخردانه مدیریت قبلی شهرداری بندرکیاشهر در تعیین موقعیت مکانی محل دفن زباله و تخلیه و دپوی آن در حاشیه رودخانه سفید رود ، نزدیک به ساحل  و پارک ملی بوجاق و مناطق جنگل کاری شده  فاجعه ی بزرگ زیست محیطی در این شهر در حال وقوع است.
وی در ادامه افزود: ورود شیرابه های زباله به رودخانه و دریای کاسپین و دپوی آن در محیط تفرجگاه جنگلی دست کاشت  سبب آلودگی آب ، خاک و همچنین موجب تغییر اکوسیستم و تخریب چشم انداز  زیبای طبیعی شده است. و عمق فاجعه به حدی است که مردم عادی و به ویژه صیادان نیز متوجه این مسئله شدند و در دیدارهای خود با شورای شهر و شهردار بر ضرورت حل این مشکل و جلوگیری از وقوع فاجعه ی زیست محیطی تاکید کردند. از این رو شهرداری در این خصوص چندین اقدام را به طور همزمان در دستور کار خود قرار داد.وی سپس با تاکید بر اینکه یکی از دغدغه های مدیریت شهری فعلی بندرکیاشهر توجه به محیط زیست و رعایت استانداردهای زیست محیطی در اجرای پروژه های عمرانی و توسعه ای می باشد، اظهار داشت: در همین راستا شهرداری بندرکیاشهر  با مشارکت بخش خصوصی اقدام به اجرای طرح تفکیک زباله های تر و خشک از یکدیگر و آموزش شهروندان در این خصوص و جمع آوری مکانیزه زباله نموده است. که خوشبختانه مورد استقبال شهروندان نیز قرار گرفت .
وی ادامه داد: همچنین با توجه به اینکه بندرکیاشهر یک شهر توریستی و گردشگر پذیر است، با همکاری برخی از فعالان زیست محیطی اقداماتی در جهت آموزش شهروندان و مسافرین به منظور حفاظت و جلوگیری از آلودگی محیط زیست به ویژه  در هنگام استراحت و تفریح در دل طبیعت صورت گرفته است.
سلسله در ادامه تصریح کرد: با توجه به آثار مخرب دفع زباله در مکان فعلی پیدا کردن مکان جدیدی  برای دفع زباله شهری به طور موقت ضروری است از این رو شهرداری با هماهنگی اداره منابع طبیعی موقتاً مکانی خارج از شهر را فرآهم نموده است و انتظار دارد تا سازمان محیط زیست نیز با در نظر گرفتن شرایط مکان فعلی دفع زباله و آثار غیر قابل جبران بر محیط زیست  موافقت خود را با مکان جدید اعلام نماید.        
وی در ادامه خاطر نشان ساخت: همچنین مدیریت شهری بندرکیاشهر با توجه به مصوبه دولت مبنی بر خروج زباله های شهری از محدوده شهرها تا پایان سال 93 و با عنایت به موقعیت اقلیمی و جغرافیایی ، پوشش گیاهی و به طور کلی محیط زیست و اکوسیستم بندر کیاشهر در صدد است با بهره گیری از مشاوران خبره و مشارکت بخش خصوصی و عمومی به منظور حل ریشه ای این معضل کارخانه کمپوست در بندر کیاشهر احداث نماید. زیرا اساساً دپو و دفن زباله در مناطق مرطوب شمال کشور و علی الخصوص مناطق جلگه ای بندرکیاشهر با توجه به سطح سفره آب های زیر زمینی و چشم اندازهای طبیعی قابل قبول نیست.
 وی افزود: در همین راستا چندین طرح توسط مشاور و بخش خصوصی به شهرداری ارائه شده است که امیدواریم پس از بررسی های لازم و با تامین اعتبار مورد نیاز هر چه سریعتر این پروژه عملیاتی شود.